Přeskočit navigaci.

Současnost

≈ Vznik První plavební společnosti Kotvrdovice ≈ 

 

V pátek 10.7.1987 se pod vedením dnes již neskromně řečeno legendárního vedoucího našeho oddílu  pana ing. Jaroslava Pernici CSc. vydává skupina členů na VII. letní sraz turistů ČSR v Mostě, tedy do krásného kraje kolem řeky Ohře. Na výběr má ze tří způsobů zdolávání předem připravených tras. Jsou to možnosti pěší, cyklo a po vodě. Výprava si volí možnost  vodní turistiky, aniž by kdokoliv z party tušil, jak zásadní rozhodnutí právě dělají. Vlastním organizátorem splutí  byl TO Baník Meziboří. Výchozí bod je stanoven  Cheb a cíl  v Klášterci nad Ohří.  Dobu  pro zdolání  stanovil organizátor  na šest dní. Vedoucí kotvrdovské skupiny ve svých zápiscích uvádí, že se teprve učili poznávat vodní živel a hodnotí především počáteční trasy jako velmi vhodné pro tuto činnost. Počasí bylo během celé akce také příznivě nakloněno a během putování tak mohli navštívit krásná a významná místa jako Kynšperk nad Ohří, Loket, Karlovy Vary, Svatošské skály atd. Přespávali ve stanech na tábořištích a stravovali se převážně z vlastních zásob.

Celá akce byla vyhodnocena jako velmi zdařilá. Cíle se podařilo dosáhnout včas, v plném počtu účastníků a s velkým nadšením z nových zážitků.

Koncem 80. let nebylo vodáctví a nabídka služeb pro vodáky  ani zdaleka tak rozšířená jako v současné době. Proto jistě stojí za zmínku fakt, že spoustu kroků spojených především s přepravou materiálu museli naši vodáčtí pionýři zvládnout tehdy dostupným způsobem. Pochopitelně i plavidla tenkrát používaná se od těch dnešních více či méně lišila. Používali se především laminátové,dřevěné a gumové nafukovací lodě a ty museli jejich posádky transportovat k řece také původním způsobem, tedy nejprve vlakem nebo autobusem a do nejhůře přístupných míst,  pak v rukou či pomoci přepravního vozíku.

Zakládající členové (viz foto níže) :

Vedoucí skupiny ing. Jaroslav Pernica CSc.

Jiří Horáček ml.

Petr Hřebíček

Miroslav Němec

Luboš Kunc

Rostislav Šebela

snimek-6

Kotvrdovská vodácká parta tedy svoji činnost provozuje již víc než čtvrt století a po celou dobu se v ní vystřídala skutečně spousta lidí. Někteří s námi vyrazili jednou a zjistili, že to není jejich parketa. Řadě z nich vadilo někdy dosti vlhké prostředí a tuto skutečnost mnohdy podtrhlo ještě i deštivé počasí. Vodácká výprava se ale plánuje dlouho dopředu a počasí stále lidstvo poručit neumí a tajně doufám, že  nikdy umět nebude.

Někteří členové jako Petr Hřebíček (v současnosti vedoucí ˝admirál˝ kotvrdovských vodáků), Jiří Horáček ml., Miroslav Němec a Luboš Kunc se účastní vodáckých akcí od založení dodnes. A pak je tu skupina nejpočetnější, a to jsme my všichni ostatní, kteří se přidali, do lodě jednou nasedli a podlehli doživotně kouzlu řeky.

Je tedy zřejmé, že naše  parta je otevřená i ostatním a není problém s námi vyrazit třeba na kole a navštívit tak nádherné okolí Berounky, Vltavy, Ohře, Sázavy, Lužnice a jiných řek v ČR. 

s5000282zmen
Délky denních úseků 

Denní trasa na našem putování se pohybuje v rozmezí 15 až 25 km a to podle náročnosti daného úseku. Kilometráže upravujeme také z ohledem na kulturní a přírodní zajímavosti, které se v okolí řeky nachází a které rádi a nadšeně navštěvujeme. Celou atmosféru na řece velmi zpříjemní i večerní posezení v hospůdce, z  které se často nesou melodie více či méně známých  trampských písní. Do této letní pohádky se  zpravidla  přidává i vůně táborových ohňů, které celou kulisu vodáckého tábořiště vždy příjemně zvýrazní.

Pro nocleh tedy většinou využíváme tato tábořiště a těch je kolem našich řek skutečně dost. Přespáváme ve stanech a k tomu nám již řadu let slouží také svépomocí vyrobený přístřešek. Naráz se pod něj vejde až devět osob. Jen velmi zřídka se uchylujeme k noclehu v chatkách a to jen za velmi nepříznivého počasí.

Naše vybavení

Na počátku roku 2015  vlastníme pět  laminátových a dvě  plastové kánoe. Samozřejmostí jsou pádla, opravárenská výstroj a lékárnička. Pro přepravu plavidel používáme upravený přívěsný vozík za osobní automobil, na který se několika přesně nacvičenými pohyby připevní nosič lodí. Nutno připomenout, že mnohá naše plavidla jsou staršího data výroby, a tak není divu, že pomalu dosluhují a postupná výměna bude nutná. Lodě zatím bezpečně fungují, především díky pečlivému zacházení a údržbě. Musím zde vyzvednout přístup a práci pana Miroslava Němce , který je autorem mnoha pomůcek a konstrukčních doplňků našeho technického zázemí.

Pro bezpečnou plavbu má každý vodák k dispozici plovací vestu a jestli ji použije je jen na něm. U nezletilých  účastníků a nezkušených na použití vesty však velmi důrazně trváme!!! V chladných časech  tato vesta dokáže také velmi příjemně zahřát díky své  výplni. Před jakoukoliv naši akcí provádí vedoucí vždy krátké proškolení, ve kterém klade důraz na zvládnutí krizových situací.

 

≈ AHÓÓJ  NA VODĚ ≈

Nejbližší akce
Změny na webu

Nový článek v Kulturním dění: ZASNĚŽENÝM ÚDOLÍM.

Nový článek v Kulturním dění: .

Nový článek v Kulturním dění: .

Nový článek v Kulturním dění: PO PACHÝŘOVSKÉ ROZCHÁZENÍ.

Nový článek v Kulturním dění: VÝHLED DO MACOCHY.

Nový článek v Kulturním dění: PODÍVEJME JAK NÁM ZÁŘÍ, SEDMIČKA V KALENDÁŘI.

Partneři

partner-kotvrdovice