Přeskočit navigaci.

Historie

≈ Historie ≈

K rozvoji vodní turistiky začalo docházet ve druhé polovině 19. století. Roku 1866 byl založen v Evropě první kanoistický klub. V Čechách se první kánoe objevila v roce 1875, kdy  jí roudnický lékárník Ferdinand Zinke koupil od anglických obchodníků se závodními koňmi.

Další kánoe se  na území dnešního Česka objevují až roku 1910, z Kanady je nechává přivézt velký propagátor sportu Josef Rössler Ořovský, který je známý hlavně díky prvnímu páru lyží, které přivezl do Čech. Obliba těchto lodí rychle stoupala, a tak již 29.11.1913 byl založen Svaz kánoistů království českého, později Český svaz kanoistů.

Vodáci jsou  lidé, kteří provozují vodní turistiku, tedy splouvání řek a potoků pro zábavu. Používají k tomu kánoe, kajaky, vory, rafty a další plavidla. Mají obvykle řadu rituálů, zvyků, zásad, rčení a mýtů, které víceméně dodržují (velmi rozšířený je v českém a moravském regionu pozdrav Ahóój).

s5000299zmen

Nejbližší akce
Změny na webu

Nový článek v Kulturním dění: KANICE.

Nový článek v Kulturním dění: HOLŠTEJN.

Nový článek v Kulturním dění: OPATOVSKÝ ŠMAJD- 6.2.2021.

Nový článek v Kulturním dění: PODOMSKÁ VYCHÁZKA.

Nový článek v Kulturním dění: SKALNÍ MLÝN, MACOCHA.

Nový článek v Kulturním dění: _Během týdne konečně napadla solidní vrstva sněhu (asi 10 cm), a tak se trojice lyžařů se vypravila vyzkoušet podmínky. Vydali jsme se žlebem, kolem letiště ke Kojálu, dále k prameni Malé Hané, kolem Marianína a najeli na lesní c.

Partneři

partner-kotvrdovice