Přeskočit navigaci.

Akce proběhlé


11/2021 - ZASNĚŽENÝM ÚDOLÍM

Zasněženým údolím

Poslední listopadovou neděli jsme se v pěti lidech vypravili autobusem do Rozstání, a pěšky pokračovali do Baldovce. Prošli jsme kolem lomu do campu a čerstvě napadeným sněhem prošli údolím, podél Bíle vody do Holštejnu, odkud jsme vystoupali k lomu Velké dohody. Pod Lipovcem jsme odbočili k lesu a sestoupili k potoku Lopač nad přehradou a vystoupali k Zálomí. Pak už jsme kolem letiště zamířili domů.

Tento víkend se nám už ohlásila paní zima a nasypala nám pěknou, 15 cm sněhovou nadílku. A oproti loňsku jsme se tedy nemuseli brodit blátem.
Zobrazit celý text

11/2021 - ZAMYKÁNÍ TURISTICKÝCH CEST VE VELKÝCH OPATOVICÍCH

Zamykání turistických cest ve Velkých Opatovicích

I letos, poslední listopadovou neděli, jsme vyrazili. Po pátečním vydatném sněžení by možná stálo za to, vzít si s sebou běžky. Ale na startu jsme nikoho takového neviděli. A tak jsme v pěti lidech vyšli pěšky. Tradiční cestu kolem skautského tábora a přes Zadní Arnštov, organizátoři zkrátili na 16 km.
Vyšli jsme k nedaleké přehradě a pomníku padlým letcům, a kolem Červeného kopce vystoupali k pomníku obětem Napoleonských válek. Zde jsme však zamířili naučnou stezkou k Sanatoriu Jevíčko a pak sestoupili do Bělé u Jevíčka. Zde jsme přešli silnici a stoupali kolem kaple. Nějakou dobu  jsme se brodili v asi 10 cm sněhu, až jsme došli k lesu. Na jeho konci byl pak pěkný výhled na V. Opatovice. Kolem fotovoltaické elektrárny a „Zádvorské lepy" (lípy vyhlášené stromem roku 2018), jsme sestoupili do parku a kolem zámku došli do cíle.
Podobně jako minulý týden na „puchýři" bylo slunečné dopoledne, tentokrát mrazivé, když během dne se počasí měnilo na inverzní.
Zobrazit celý text

11/2021 - PO PUCHÝŘOVSKÉ ROZCHÁZENÍ

Po puchýřovské rozcházení

Den po „puchýři", 3. listopadovou neděli, jsme pojali odpočinkově. V 7 lidech jsme vyšli ke bráně a dolů ke Kůlni. Vystoupali jsme svážnici a za „Lipákem" sestoupili k Podomskému potoku. Pak vystoupali k Senetářovu, kde jsme se žlebem vydali ke Kotvrdovicím a kolem „studýnek" došli domů.


11/2021 - ZA POSLEDNÍM PUCHÝŘEM- BRNO 2021

Po roční odmlce způsobené protiepidemickými opatřeními proti koronaviru, jsme se 3. listopadovou sobotu vydali na start hlavního pochodu „puchýře" - do Bystrce. Ve skutečnosti se jednalo o odložené putování z loňského roku. V sedmi lidech + 2 známými, jsme na 20 km trasu za slunečného počasí vyšli proti proudu řeky Svratky, kolem ZOO do Kníniček. Na konci jsme odbočili po modré zn. do lesa přírodního parku Baba, a za Kopaninami po zelené, jsme sestoupili do Jinačovic. Zde jsme přešli na červenou zn. a stoupáním hřebenem „Velké Baby" jsme došli k rozcestí Pod Sychrovem. Odbočili jsme, a po žluté zn. stoupali na „Chocholu" a přes vrcholy „Velká Baba" a „Malá Baba", naučnou stezkou, jsme kolem zahrádek sestoupili k Medláneckému letišti. Pak jsme vystoupili na Střelecký kopec s vyhlídkou do okolí, a po zelené zn. sestupovali kolem Komína ke břehu Svratky. Zde už jsme přešli přes lávku na druhý břeh a spokojeni došli do cíle.

Zobrazit celý text

11/2021 - VÝHLED DO MACOCHY

Výhled do Macochy

Druhou listopadovou neděli, za podzimní inverze, se vydalo 10 turistů přes Krasovou do Vilémovic. Na konci vesnice jsme „po červené" sešli do ústí Suchého žlebu a vystoupali protější strání pod Srnčí jeskyni. Došli jsme k hornímu můstku a pozorovali počínající „cvrkot" přicházejících výletníků. Pak jsme se vydali „po zelené" kolem Jandourkových závrtů a kolem mlýna do Ostrova, odkud jsme okolo hřiště vystoupali na Lopač a od Zálomí přes letiště zamířili domů.

Zobrazit celý text

11/2021 - PODÍVEJME JAK NÁM ZÁŘÍ, SEDMIČKA V KALENDÁŘI

Podívejme jak nám září sedmička v kalendáři

7. listopad -Tour de Olšovec. Za slunečného počasí jsme vyšli v 8 lidech ke bráně a sešli ke Kůlně u Budkovanu. Krajem lesa nad trailem jsme došli do campu, a okolo vypuštěného Olšovce a Hastrmana došli k Barachovu. Zde jsme vystoupali ke škole, a kolem Podhájí přes Habeš, jsme cyklostezkou došli domů.

Zobrazit celý text

10/2021 - ZMĚNA NA ZIMNÍ ČAS

Změna na zimní čas

Poslední říjnovou neděli jsme se sešli ve třech lidech. Že by si ostatní v noci zapomněli přesunout hodiny a přišli o hodinu dříve? A tak jsme sami, za slunečného počasí, vyšli k letišti a k Zálomí. Dále po zelené ke žlebu pod Kojálem a podél potoku Lopač jsme došli ke Kojálu. Pak jsme přešli na cestu k Senetářovskému rybníku a vystoupali k místnímu Hřbitovu. Poté sešli do žlebu odkud jme kolem studýnek zamířili domů.

Zobrazit celý text

10/2021 - RUDICKÉ PROPADÁNÍ - SENIOŘI

Rudické propadání - senioři.

25.10. opět naši senioři navštívili velmi známou lokalitu v našem okolí. Vydali se do Rudického propadání. Zde se občerstvili z vlastních zásob - opekli uzeniny. Posilněni se vrátili přes Jedovnice domů. Počasí jim velmi přálo.

Zobrazit celý text

10/2021 - NA RYBOLOV DO JEDOVNIC

Na rybolov do Jedovnic

Předposlední říjnovou neděli, byl výlov Olšovce. Nebo-li neoficiální konec cyklo a zahájení pěší sezóny. Za slunečného počasí se 12 turistů vypravilo ke bráně a lesem ke kůlně a Budkovanu. Pokračovali jsme po levém břehu rybníku přes camp k baště u Hastrmana. Letos stejně jak loni ubylo stánků oproti dřívějším letům. Zůstali jen ty rybí a nezbytně nutné občerstvení. A tak zůstalo více místa pro možnost setkání se známými. Při korzování kolem výloviště jsme ochutnali některé rybí pochutiny a po čase jsme se rozešli k domovům.

Zobrazit celý text

10/2021 - PUTOVÁNÍ PŘES HALASOVO KUNŠTÁTSKO

Putování přes Halasovo Kunštátsko

3. říjnovou sobotu jsme se vypravily, bohužel jen ve třech lidech, vlakem do Letovic, kde Opatovští turisté stanovili start 9. ročníku pochodu Halasovým Kunštátskem. Na startu 25 km trasy, na vlakovém nádraží, jsme se vydali po levém břehu přehrady Křetínky přes Lasinov do Křetína. Přehrada byla vypuštěná, a tak jsme mohli pozorovat původní koryto Křetínky, zbylé části původních stromů, a na protějším břehu i původní silnici do Letovic zatopenou v polovině sedmdesátých let. Cestou po zelené přes Vranovou a Jasinov jsme vystoupali ke kontrole na Nýrově. Pak při sestupu ke Kunštátu, v lese před Rudkou nás uvítala střelba. Dle info. se zde konala rekonstrukce bojů z 2. sv. války, prý slepími. Kolem uzavřené jeskyně Blanických rytířů jsme došli do nedalekého Kunštátu navštívit krále Jiřího. Po krátké zastávce jsme vystoupali znovu do Nýrova, odkud jsme po modré přes Lhotu sestoupili k žel. trati, podél níž jsme došli do cíle v Letovicích. Zajímavě členitá trasa za slunečného dne. Škoda jen naší menší účasti.

Zobrazit celý text

10/2021 - VYJÍŽĎKA POD VLČÍ SKÁLU

Vyjížďka pod Vlčí skálu

Druhou říjnovou neděli se teplota ráno blížila k nule. A podle toho i vypadal výsadek. 4 pěší a 2 cyklisté. Pěší čtverka se vydala zdolat trasu na Tour de Olšovec a osiřelá dvojice na kolech si musela vystačit sama. Vyjeli jsme  kolem Kulířova do Rozstání a pokračovali přes Otinoves a Nivu do Vysočan. Při výjezdu z Houska jsme na kraji lesa odbočili a lesní cestou sjeli do údolí pod Vlčí skálou. Podél říčky Luhy jsme dojeli do Sloupu a u Džungle vystoupali a dojeli do Ostrova. Z Ostrova jsme vystoupali na Lopač a u Zálomí odbočili k letišti.

Po studeném ránu se počasí vyslunilo a tak cestování bylo celkem příjemné.

 


10/2021 - BALDOVEC- SENIOŘI

Baldovec - senioři

Pondělí se senioři vydali busem do Rozstání a odtud po svých přes Baldovec do Holštejna. Po cestě navštívili lesní bar. Z Holštějna se přes Malou dohodu vrátili domů.

Zobrazit celý text

10/2021 - BUKOVINKA

Bukovinka

První říjnovou neděli jsme se od kamene vyjeli 6 cyklistů. Do lesa ke bráně a dolů ke kůlně. Pokračovali jsme lesní cestou do Rakoveckého údolí k bledulím a pak studeným žlebem podél Malého Rakovce do Bukovinky. Protože počasí už bylo typické podzimní a celkem chladno, zajeli jsme se zahřát do místního Rakovce. Po krátké zastávce následoval tradiční návrat kolem konvičky, přes camp Jakoubkem domů.


10/2021 - KŘTINSKÁ PADESÁTKA

KŘTINSKÁ PADESÁTKA

1. sobotu v říjnu jsme autobusem vyrazili do Křtin zúčastnit se po (kovidovém) roce obnoveného pochodu Křtinská padesátka. Na startu 25 km trasy, nás ještě doplnila trojice turistů + pes, která dojela autem. Za slunečného počasí jsme vyšli kolem místní školy "Sluneční stezkou" kolem barončina klekátka na Proklest. Když jsme scházeli k Budkovanu, potkali jsme cestou poutníky z Podomí, mířící do Křtin. Pokračovali jsme kolem Kůlny po zelené, po chvíli odbočily ke Kotvrdovicím ke věži, a kolem mlýnu sešli k rybníku na žlebě. Dále šli kolem drůbežárny k hájence a po zelené k Zálomí. Zde jsme přešli po žluté kolem potoku do Krasovského údolí, kterým jsme vystoupali k rybníčkům v Kasové. Zde akorát probíhal rybolov a tak jsme neodolali místním rybím specialitám. Současně jsme se zde setkali dvojicí našich turistů, kteří zvolili jinou trasu. Z Krasové jsme nově stavěnou cyklostezkou došli do Jedovnic, kolem Jedovnické ho potoku k bývalé pile, dále nad Propadáním ke Klostermannce a po zelené jsme došli do Křtin do cíle.

Krásné počasí po celý den, jen umocnilo zážitek z pohodové túry.
Zobrazit celý text

9/2021 - MACOCHA - SENIOŘI

MACOCHA - SENIOŘI

V pondělí se senioři vydali přes Krasovou, Vilémovice na nejznámější místo v našem okolí a to na Macochu. Zde si trochu odpočinuli a občerstvili. Domů se vrátili přes Ostrov.

Zobrazit celý text

9/2021 - PRVNÍ PODZIMNÍ VYJÍŽĎKA

První podzimní vyjížďka

Na startu 1. podzimní vyjížďky  jsme se u kamene sjeli 6 cyklistů. Kolem Kojálu jsme zamířili přes Rozstání do Otinovse, kde jsme u čápů odbočili, a přes Nivu a lesem dojeli do Protivanova. Dále jsme kolem „vrtulí" dojeli a odbočili do Repech. Po krátké zastávce u Lady, kde jsme se vyhřívali na sluníčku, jsme vystoupali kolem rozhledny, a cyklostezkou sjeli do Nivy. Poté namířili do Vysočan a dále kolem Holštejnského potoka sjeli do Holštejna. Pak už jsme se vyrazili do Ostrova a kolem Balcarky hložkem pokračovali domů.


9/2021 - PRAHA - SENIOŘI

PRAHA- SENIOŘI

Ráno se senioři vlkem vydali do naší stověžaté matičky Prahy. Zde si prohlédli Národní muzeum, Václavské náměstí a Karlův most.

Zobrazit celý text

9/2021 - POSLEDNÍ LETNÍ VYJÍŽĎKA

Poslední letní vyjížďka

Ač astronomický podzim začíná až příští týden, tak počasí dnes, 3. neděli v září, už bylo spíše podzimní. Zamračeno, chladno. Tomu i odpovídala nálada na startu. Takže dnes žádná dlouhá vyjížďka. V 6 lidech jsme vyjeli ke bráně, sjeli ke Kůlni a Šibrbkou vyjeli do Bukovinky. V Rakovci jsme nasáli tepelnou energii a kolem konvičky sjeli do campu a Jakoubkem rychle domů.


9/2021 - BABÍ LÉTO 2021

Babí léto 17.9- 19.9. 2021

Na podzim letošního roku, konkrétně v měsíci září jsme organizovali pěší pochod  s cílem, dvě dvě nové rozhledny v zajímavém koutu Moravy. Jedna se nachází Rychlebské hory, na kopci Větrov s výškou 918m n.m. s názvem Dalimilova. Druhá na vrcholu Králického Sněžníku se stejnojmenným názvem jako celé pohoří, výška vrcholu 1423m n.m.

Základnu jsme měli ve Starém Městě pod Králickým Sněžníkem. Město bylo založeno v druhé polovině 13. století s názvem Goldek(česky Zlatý kout, Zlatý roh). Zde jsme navštívili velmi známá místa.

Dalimilova rozhledna je vyjímečná kamenná rozhledna, odkaz a věrná replika historické rozhledny na Sněžníku, s malou a velkou věží, se vstupním sálem s lomenou klenbou, točivým žulovým schodištěm, krakovci a cimbuřím. Celková výška rozhledny je 33 m, spodní vyhlídka 17 metrů, horní vyhlídka 28 metrů, počet schodů 168. Celá stavba je zajímavá a kvalitně provedena. Trasu k rozhledně jsme směřovali Adamovským údolím k chatě Paprsek, dále k zmíněné rozhledně.

Rozhlednu na Kralickém Sněžníku jsme nemohli navštívit ani prohlédnout, protože byla ještě ve výstavbě a tudíž nepřístupná.Postavena je v jiném stylu, také jiného materiálu. Turisté, kteří rádi navštěvovali vrchol budou překvapeni tím, že vrchol Sněžníku byl rozhrnut a na něm stojí zmíněná rozhledna. Trasa byla klasická, přes Stříbrnici, chatu Návrší, pramen Moravy, sochu slůněte.

Při zpáteční cestě jsme navštívili termální lázně ve Velkých Losinách.

Turistická akce byla velice zajímavá.

fota se nachází na:https://photos.app.goo.gl/...6G6


9/2021 - PÝSTOVICKÝ CYKLOKAPR

Pýstovický cyklokapr

2. neděli v září jsme od kamene vyjeli 6 cyklistů. Přes Senetářov a Podomí. Za Ruprechtovem jsme odpočili a pod Černovem (zřícenina hradu) sjeli do Rakoveckého údolí. Dále jsme přes Račice dojeli do Pístovic k rybníku. Zde u Ryviéry startoval závod Cyklistů, elektrocyklistů a dětských odrážedel - Pístovický cyklokapr, a tak jsme shlédly starty jednotlivých katekorií. Po startech jsme se vydali zpět Rakoveckým údolím do Jedovnic k rybníku a Domů.

Zobrazit celý text

9/2021 - ZÁVODNÍ VYJÍŽĎKA

Závodní vyjížďka

1. neděli v září, za slunečného počasí, jsme vyjeli v 8 lidech k rybníku do Jedovnic, chaloupkami do Rudice a kolem hřbitova do Habrůvky. Sjeli jsme do Křtin a pokračovali k Babicím. V půli cesty jsme odbočili a pokračovali lesní cestou do Březiny. Zde jsme zahlédli závody mladých hasičů i z Kotvrdovic. Po chvíli jsme pokračovali k Novému Dvoru a pak přes Lhotky dojeli do Bukovinky, kde právě probíhal dětský závod na kolech-Bukolka. Po krátké zastávce, jsme dále pokračovali v cestě kolem hájenky a Šíbrnkou do jedovnického campu, kde na rybníku probíhaly závody MS motorových člunů. Po shlédnutí několika rozjížděk jsme už zamířili k domovům.


8/2021 - NA KOLOTOČE DO STUDNIC

Na kolotoče do Studnic

Poslední srpnovou neděli jsme vyjeli v pěti lidech do Krásenka. Údolím vojenského újezdu, podél Malé Hané, jsme sjeli ke skřítkovi Cupíkovi u Rovin, kde jsme odbočili a pokračovali mírným stoupáním podél Kulířovského potoku k silnici. Projeli jsme Studniceni, kde zrovna vyhrávali kolotočáři, při místních hodech, a zamířili k Odrůvkám. Za Odrůvkami jsme odbočili, a polní cestou dojeli do Rozstání. U kostela jsme odbočili do Baldovce a přes Camp, údolím podél Bílé vody pokračovali k Holštejnu. Pak už přes Ostrov kolem Balcarky Krasovským údolím a kolem letiště dojeli domů. I když je konec léta, tak se zatáhlo a ochladilo a vypadalo dnes už spíše na podzim.


8/2021 - OKOLO KOUPALIŠTĚ

Okolo koupaliště

Čtvrtou srpnovou neděli jsme se sjeli u kamene v 6 lidech. Vydali se kolem Kulířova do Rozstání. Dále kolem Bílého kříže pokračovali do Nivy. Za Nivou jsme vyjeli lesní cestou na Boskovickou silnici. Po ní sjeli okolo Protivanovského rybníku a Skelné Huti, a vystoupali k odbočce na lesní cestu. Tu jsme málem minuli. Po kůrovcových kalamitách z posledních let, vypadal les značně prořídle a ztratil své rysy. Z lesa jsme vyjeli na Suchý, objeli místní rybník a po krátké zastávce jsme pokračovali silnicí. Za Žďárnou jsme odbočili a lesní cestou vyjeli k němčickému rybníku. Kolem mlýna jsme najeli na silnici a sjeli do Sloupu. U džungle jsme vystoupali, a přes Ostrov, kolem Balcarky vyjeli žlebem kolem mlýnků domů.

Zobrazit celý text

8/2021 - Z KAMENOLOMU ROVNOU DO BARU

Z kamenolomu rovnou do baru

3. srpnovou, horkou, neděli jsme v 6 lidech vyjeli přes chaloupky, kolem mlýna ke Kojálu a kolem Kulířova do Rozstání. Zde jsme odbočili a sjeli do Baldovce, přes lom do Campu. Pokračovali jsme údolím a za druhým mostkem odbočili k místnímu lesnímu baru. Zde akorát provozní doplňovali zásoby a tak byla větší možnost výběru. Po krátké zastávce v chládku,  jsme pokračovali do Holštejna, a dále přes Ostrov a Lopač jsme se vraceli domů.

Zobrazit celý text

7/2021 - OKOLO FARMY

Okolo farmy

3. červencovou neděli jsme se sjely v 6-i lidech. Vydali se přes Jedovnice a Rudici, lesem do Habrůvky a do Křtin. Pokračovali jsme směrem na Babice a lesní cestou Březinkou jsme a sjeli do Březiny. Zde jsme odbočili a pokračovali kolem místní chatové oblasti a jezdecké farmy NOE. U Nového Dvoru jsme se napojili na cestu od Hádku a pokračovali přes Lhotky do Bukovinky. Po krátké zastávce jsme už zamířili Šíbrnkou přes camp domů.


7/2021 - K LESNÍMU BARU

K lesnému baru

Druhou neděli v červenci jsme vyjeli skupina 3 cyklistů. Kolem Kojálu přes Rozstání k Bílemu Kříži. Polní cestou jsme sjeli k silnici a pokračovali jsme polní cestou, a lesem dojeli k rozcestí Pod Ostrým vrchem. Přes Brd (671 m) jsme sjeli na silnici k Protivanovu a pokračovali do Repech. Kolem místní rozhledny jsme sjeli spojnicí do Nivy a pokračovali do Molenburku. Zde jsme odbočili a lesem sjeli do baldoveckého campu. Cestou údolím podél Bílé Vody jsme za 2. mostkem narazili na lesní bar. Po krátké prohlídce jsme pak kolem letního tábora pokračovali k Holštejnu, a přes Ostrov, Krasovským údolím a Krasovou dojeli domů.

Zobrazit celý text

7/2021 - RAKOVECKÉ ÚDOLÍ

Rakovecké údolí

První červencovou neděli jsme si vyjeli v 6 lidech do Rakoveckého údolí. Vyjeli jsme okolo starého mlýna, kolem Kojálu přes Krásensko do Podomí. Cestou za motorestem jsme vyšlapali k bunkru a na Malinu (571 m). Svážnicí a kolem Černova jsme sjeli do údolí k partyzánskému památníku skupiny Jermak. Zde jsme odbočili a Rakoveckým údolím jeli k bledulím. Pokračovali jsme, kolem skautského letního táboru k Junácké studánce a odtud po modré vyjeli do Bukovinky. Nakonec jsme kolem hájenky, sjeli Šíbrnkou do jedovnického campu a pokračovali domů.


6/2021 - K HLADOMORNĚ

K Hhladomorně

Poslední červnovou neděli jsme, 6 cyklistů, vyjeli přes Rozstání do Baldovce. Na kraji obce nahlédli k starému zatopenému lomu. Poněkud zrevitalizovaný. A kolem nynějšího lomu, lesní cestou, vyjeli do Molenburku. Silnicí za Houskem jsme odbočili a sjeli podél Holštejnského potoka do Holštejna. Zde jsme si zajeli pod hrad, k jeskyni Hladomorna a sledovali lezecké dovednosti skalních lezců. Poté jsme pokračovali, už tradiční cestou, přes Ostrov, Krasovským údolím domů.

Zobrazit celý text

6/2021 - ÚDOLÍM BÍLÉ VODY

Údolím Bílé vody

3. červnovou neděli jsme ve čtyřech lidech „kolmo" vyjeli do Rozstání, k Bílemu kříži. Spojnicí sjeli do Nivy a pokračovali silnicí. Před Vysočanami jsme odbočili, a lesní cestou sjeli do baldoveckého Campu. Po jeho krátké prohlídce jsme pokračovali podél Bílé vody údolím do Holštejna. A dále přes Ostrov, Krasovským údolím kolem „mlýnků" a Krasovou domů.

Zobrazit celý text

6/2021 - ÚDOLÍM MORAVSKÉHO KRASU

Údolím Moravského krasu

2. červnovou neděli jsme, bylo nás pět, pojali jako odpočinkovou jízdu. Přes Rudici-kolem jezírka Bílá nad Šistým s vynořující plastikou -MAN (od slova HUMAN -lidský), jehož první polovina slova -HUM se vnořuje do jezírka v partnerské dolnorakouské obci Loosdorfu.

Pokračovali jsme kolem hřbitovu lesem k Pokojné a do Klepačova, a sjeli k ČKD. Dále podél Punkvy ke Skalnímu mlýnu a Suchým žlebem k Balcarce. Zde jsme pokračovali kolem mlýnků v Krasovkém údolím, přes Krasovou domů.
Zobrazit celý text

6/2021 - Z CHVALKOVIC DO CHVALKOVIC

Z CHVALKOVIC DO CHVALKOVIC

2. sobotu v červnu jsme se v 7 lidech vypravili autobusem přes Vyškov do Chvalkovic u Bučovic na místní 39. ročník turistické akce. Za slunečného počasí jsme ze startu vystoupali  nějakých 160 m prudkého stoupání na Hradisko. Příjemnou cestou lesem jsme na jeho konci sešli k rybníku u Švábenice. U konce obce nás zastihla přeháňka, kterou jsme přečkali na zahrádce Na Lapači. Poté jsme pokračovali cestou k Ivanovicím kde jsme odbočili k cíli Chalkovice na Hané. V cíli na hřišti, nás vítala hudba a vůně pochutin na rožni. Po relaxaci jsme se vydali vlakem do Vyškova a autobusem domů.

Zobrazit celý text

6/2021 - OLŠANY

OLŠANY - CYKLO

První červnovou neděli se konečně počasí umoudřilo. a tak se na cesty vydalo 9 cyklistů. Vyjeli jsme se přes Krásensko a Podomí do Ruprechtova, a kolem rybníka zajeli do lesa. Okolo Černova sjeli do Račic a Pístovic. Lesní cestou kolem Lulče jsme najeli na silnici a před Habrovanami odbočili do Olšan. Nad Olšany, U Tří javorů odbočili k Bukovince. Po krátké odpočinku jsme se vydali kolem Proklestu do Jedovnic a domů.


5/2021 - CYKLO x PĚŠÍ III.

CYKLO x PĚŠÍ III.

O týden později, poslední květnovou neděli, se počasí nelepšilo. A znovu se vypravili 2 skupiny. Pěší, 5-i členná, vyšla ke bráně a kolem studýnek, ke třem žlebům. Z podomského žlebu vystoupali na svážnici, a kolem Lipáku sešli ke Kůlni. Pokračovali okolo jedovnického rybníku, a cyklostezkou pokračovali domů.

Tentokrát už 3 členná cykloskupina, jsme se vydali k Marianínu, kolem větrné elektrárny, polní cestou do Vodrůvek. Pokračovali jsme do Nových Sadů a Březiny a lesem do Drahan. Zde jsme pokračovali přes Bousín k rozhledně nad Repechy. Po výhledech jsme sjeli spojnicí do Nivy, a před Vysočanami sjeli lesem k lomu u Baldovce. Přes Camp jsme dojeli do Holštejna,a pak přes Ostrov do Krasovského údolí. Zde jsme objevili malá vodní díla neznámých stavitelů. Po prohlídce jsme přes Krasovou pokračovali domů.
Zobrazit celý text

5/2021 - VYCHÁZKA SENIORŮ RUPRECHTOV

VYCHÁZKA RUPRECHTOV- SENIOŘI

Autobusem senioři dojeli do Ruprechtova. Odtud se po červené značce vydali do Krásenska. Na cestě si udělali přestávku a občerstvili se z vlastních zásob- opekli uzeniny. Pak pokračovali na Kojál a busem se vrátili domů. Dvě zdatnější členky šli až domů pěšky. Celkem urazili asi 16 km za pěkného počasí.

Zobrazit celý text

5/2021 - CYKLO x PĚŠÍ II.

CYKLO X PĚŠÍ II.

O týden později, 4. květnovou neděli, se situace opakovala. Počasí bylo stejné jako před týdnem, celkem chladno, a tak se vypravili 2 skupiny. Pěší, 5-i členná, vyšla ke bráně, lesem kolem kůlny, dále po zelené a kolem Proklestu k hájence nad Bukovinou. Tady sešli do Křtin kde probíhala malá pouť. Zpět ze Křtin vyšli po žluté k Proklestu a sestoupili k jedovnickému rybníku a pokračovali domů.

2-členná cykloskupinka, jsme se vydali přes Jedovnice a Rudici, lesem do Habrůvky a do Křtin. Navštívili jsme malou pouť a pokračovali směrem na Babice. Lesní cestou Březinkou jsme a sjeli do Březiny, kolem kostela vyjeli k Novému Dvoru a přes Lhotky pokračovali do Bukovinky. Zde jsme sjeli Šíbrnkou a kolem Proklestu k rybníku a pak domů.
Zobrazit celý text

5/2021 - CYKLO x PĚŠÍ I.

CYKLO x PĚŠÍ   I.

Na třetí květnovou neděli jsme se domluvili, že konečně vyjedeme na kolech. Leč chladnější počasí (kolem 10°C) řadu lidí odradilo, a tak se v 6-i lidech vydali pěšky. Přes Krasovou a Vilémovice na Macochu, pak do Ostrova, a zpět přes Lopač k Zálomí a kolem letiště domů.

Otrlejší skupinka 2 cyklistů se vydala přes Rozstání a Drahany k Rechám. Zde jsme navštívili místní rozhlednu, poté sjeli spojnicí do Nivy, a silnicí přes Vysočany a Šošůvku do Ostrova. Zde jsme se setkali s pěší skupinou. A pak jsme Hložkem vyrazili domů. Snad nás příště vyjede více.
Zobrazit celý text

5/2021 - LOMNICE

LOMNICE- SÝKOŘ- KOZÁROV


Druhou květnovou neděli jsme integrovanou dopravou, přes Židenice a Tišnov, dorazili (jen ve 3 lidech, zřejmě pro časnější vstávání), do Lomnice. Na náměstí před kostelem jsme nastoupili na Cimrmanovu stezku. Prošli kolem židovského náměstí, a začali stoupat polní cestou, až jsme došli k Synalovským kopaninám. Dále jsme stoupali, a u hájovny, s pomníkem J. Cimrmana, odbočily k prvnímu dnešnímu vrcholu (s tv vysílačem pro Tišnov), k Sýkoři (702 m). Krátce po vydechnutí, jsme pokračovali lesní pěšinou. Dále klesali po stráni mezi loukami a kochali se výhledy do údolí a protější kopečky. V obci Osiky jsme odbočili a klesali k nedalekému kostelíku sv. Stanislava, mezi lukami, ve kterém akorát probíhala poutní mše. Po krátkém rozjímání, jsme sešli k nedalekému rybníčku u silnice, abychom začali znovu stoupat do protějšího lesa ve stráni. Po výstupu, občas cestou, občas necestou, jsme konečně v dáli uviděli náš druhý plánovaný vrchol-rozhlednu Babylon nad Kozárovem (657 m). Pod rozhlednou jsme se shledali s 2 člennou „elektrospojkou" na bicyklech, která se vydala nás podpořit. (Aleš Z., Kamil Š.). Po krátké debatě s občerstvením, jsme vyšli „vzhůru dolů" k autobusovému spoji, v asi 4 km vzdáleném Rašově. No měli jsme co dělat. Ale zvládli jsme to. Cestou autobusem jsme u Černé Hory ještě předjeli, na rozloučenou, naše cyklisty.

Krásné slunečné počasí a krásná kopcovitá příroda (mě připomínající Beskydy), v nás zanechali mnoho dojmů z tohoto výletu.
Zobrazit celý text

5/2021 - RÁJEC

RÁJEC, PETROVICE, VAVŘINEC, SUCHDOL, OSTROV

První květnovou neděli jsme se ve 5 lidech vydali vlakem do Rájce. Zde se k nám připojil ještě jeden člen (Laďa) a vykročili jsme k zámku. Prohlédly zámecké nádvoří a pokračovali do kopce po žluté značce přes Karolín do Petrovic. Po krátké zastávce v Petrovicích, jsme pokračovali ve výstupu po žluté k lesu. Po jeho průchodu se nám naskytl výhled do dalekého okolí. Tu se k nám připojil další člen (Rosťa). Nyní jsme začali klesat. Do Vavřince, a kolem místního rybníku po zelené značce přes Suchdol do Pustého žlebu. Po výstupu nad pustý žleb jsme zamířili do Ostrova. Po krátké zastávce, jsme vyšli přes Lopač a Zálomí kolem letiště domů.
Po dešti v noci a brzkých ranních hodinách to nevypadalo optimisticky. Ale už na startu se počasí umoudřilo a nebe časem pročistilo, takže při výhledech do okolí během cesty byla velmi dobrá viditelnost.

Přílohy


4/2021 - VYŠKOV

Poslední dubnovou neděli, v čase koronavirového útlumu, jsme se vydali autobusem do Vyškova, podpořit vyškovské organizátory tradičního pochodu, osvobození Vyškova. Cestu jsme pojali dle plánované trasy, ze které jsme časem sešli a pokračovali dle našeho plánu směrem domů.

Vyšli jsme z vlakového nádraží, značenou červenou stezkou, proti proudu říčky Hané, přes Pazdernu a Dědice, kolem soutoku Velké a Malé Hané do obce Hamiltony. Zde jsme vystoupali ke kapli sv. Cyrila a Metoděje, postavené r. 1871 na místě, kde dle pověsti asi r. 865 kázali věrozvěsti ze Soluně. Zde jsme se osvěžili z místního pramene Strachotínka. Poté jsem pokračovali lesní cestou po červené proti proudu Velké Hané do Rychtářova. Zde jsme prošli kolem rodného domu Dr. Aloise Musila, významného orientalisty, cestovatele z přelomu 19.a 20. stol. Z Rychtářova jsme vycházeli kolem loveckého zámečku Troyerstein. (Zámeček nechal postavit olomoucký biskup Ferdinand Julius Troyer z Troyersteinu roku 1755. Na přelomu 18. a 19. století byl upraven, Dnes je zámek nepřístupný).
Pokračovali jsem v cestě k nedalekým zříceninám. Vystoupali jsme na 1. zříceninu Hrádek. Dále jsme pokračovali pod 2. zříceninou hradu Kuchlov a šli údolím, proti proudu říčky Malé Hané, kolem skřítka Cupíka do Krásenska. Dále kolem Kojálu k odpočívadlu udělat zápis do knihy a pak vzhůru domů.
Celý den nás doprovázelo krásné počasí, které umocnilo naši skvělou náladu.
Zobrazit celý text

4/2021 - BENEŠOV

3. dubnovou neděli jsme se v 5-ti lidech vypravili autobusy do Benešova. Při přestupu mezi linkami, jsme si zašli podívat na vyhlídku z Helišovy skály (613 m) v Šošůvce. Poté jsme sešli dolů do Sloupu, kde se k nám připojil další člen a pokračovali busem do Benešova. Zde jsme nastoupili trasu k nedalekému radaru na Skalkách (735 m). Napojili se na modrou a pokračovali k prameni říčky Luhy, některými zdroji vedeno jako pramen Punkvy. Následovala návštěva nedaleké Lovecké chaty na Skalách (724 m), s památníkem partizánského odboje skupiny Jermak z 2. sv. války. Pak po modré pokračovali ke Skelné huti a Oborskému dvoru. Zanedlouho jsme kráčeli lesní cestou, po proudu už sílící malé říčky Luhy k Vlčí skále. Po vydechnutí, jsme odbočily směrem k Holštejnu. Zde jsme doplnili energii, a dále pokračovali, už tradičně kolem Velké Dohody a před Lipovcem odbočili do lesa a cestou, necestou došli k Zálomí, a kolem letiště domů.

I když je už půlka dubna, a u nás se během týdne objevovali sněhové přeháňky, tak byl znát rozdíl v nadmořské výšce. Protože ze začátku jsme místy kráčeli ve zbytcích starého sněhu.
Zobrazit celý text

4/2021 - SKALÁK

Druhou dubnovou neděli jsme se vydali 5 lidech přes Krasovou kolem „hotelu" a kolem Strážné k Harbechům. Zde jsme odbočili, a polní cestou nad lesíkem pokračovali k vilémovské silnici, kde je momentálně ve výstavbě nový vodojem. Dále jsme vyšli kolem Boří na Brdo, kde jsme se napojili na starou značenou turist. cestu. Po ní jsme došli k útesům s vyhlídkou do údolí na Skalní Mlýn a Pustý žleb v dáli. Touha po poznání staré cesty, vedoucí do Suchého žlebu, nás svedla na širokou pěšinu. Ta se však po několika desítkách metrech začala vytrácet, až jsme se časem ocitly na cestičkách, spíše vyšlapaných od zvěře. K tomu přibyla spousta popadaných stromů, přes které jsme někdy stěžka přelézali, až jsme došli k Rytířské jeskyni, od které už vedla pěšina do žlebu. Krátce po sestupu nás „přepadla" hlídka CHKO, která nás „upozornila", že se máme pohybovat jen po značených turist. stezkách, zejména nyní na jaře, když zvířata hnízdí a přivádějí na svět mladé, a příroda je v rozpuku.

Po krátké zastávce na „Skaláku", pro vstřebání zážitků, jsme se vydali kolem „Kateřinek" Suchým žlebem a pod Čertovým mostem k Ostrovu. U Balcarky jme znovu probrali zážitky a rozešli se ke svým domovům. My pokračovali Krasovským údolím k Zálomí a k letišti.

Zobrazit celý text

2/2021 - KANICE

Z KANIC DOMŮ

Druhou únorovou neděli ráno, kdy teplota spadla pod -12°C, jsme ve 4 lidech vyjeli autobusem na rozcestí u Kanic. Zde jsme vyšli cestou lesem po zelené značce, až jsme se napojili modrou Svatojakubskou cestu, po níž jsme došli k Výpustku. Zde jsme pokračovali silnicí do Křtin, a kolem zámku a kostela vyšli přes hřbitov na cestu po zelené směrem do Rudice. Cestou se zastavili u Klostermannovy studánky a kolem hřbitova došli do Rudice. Po krátkém odpočinku u „okýnka" na Tumperku dále pokračovali kolem mlýna do Jedovnic a pak po červené přes Krasovou domů.

Zobrazit celý text

2/2021 - HOLŠTEJN

HOLŠTEJN

1. únorovou neděli jsme se v 5 lidech vydali žlebem, kolem „drůbežárny", lesem k hájence. Dále pokračovali do Lipovce, kolem hřbitova a hřiště. „Třešňovou alejí" a lesem pak sešli  do Holštejna. Kolem hradu vyšli k „Malé dohodě" a pokračovali po červené do Ostrova. Z Ostrova pak kolem Balcarky, Krasovským údolím a Krasovou  pokračovali domů.

Zobrazit celý text

2/2021 - OPATOVSKÝ ŠMAJD- 6.2.2021

OPATOVSKÝ ŠMAJD 6.2.2021

Každým rokem touto dobou pořádá KČT Malá Haná z V. Opatovic  „Opatovské šmajd". Předpověď počasí zrazovala k účasti této akce, avšak 7 statečných se vypravilo vstříc poznání nových zážitků.

Po zaregistrování jsme se vydali cestou do Bělé u Jevíčka, odkud jsme vystoupali k místnímu vysílači a pokračovali do Křenova. Zde se nachází barokní kostel sv. Jana Křtitele, který navrhl architekt Santini. Zde jsme se  obrátili a pokračovali ke Křenovkému-Mařínskému hradisku (Slovanské výšinné útočištné hradiště z 11. stol.). Pokračovali přes Mařín, kolem dřevěné zvonice a 68,5 m hluboké rumpálové studny do Zadního Arnoštova. Po zastávce v nedalekém skautském táboře jsme pokračovali přes Vísku u Jevíčka do Jevíčka. Poté pokračovali k mostu „nedokončené dálnice" a vyšli na Červený kopec, kolem Pomníku obětem napoleonských válek. Odtud jsme pokračovali kolem památníku letců a Smolenské přehrady do cíle, pro zasloužené diplomy.
Varovná oznámení počasí se nenaplnila a cesta probíhala k naší spokojenosti.
Zobrazit celý text

1/2021 - PODOMSKÁ VYCHÁZKA

 

Dnešní výšlap

Po týdnu sněhových a dešťových přeháněk, jsme, za jasného a mrazivého počasí, vyšli v 6 lidech od „brány" krajem lesa do údolí k potoku a kolem Senetářova pokračovali lesem k Podomskému rybníku. Dále lesem vystoupali nad Podomí k bunkru a pokračovali po svážnici kolem Maliny a „Lipáku" ke „Kůlni v Jedovnicích. Po návštěvě u „okýnka" na Barachově jsme se cyklostezkou vraceli domů.

 Zobrazit celý text

1/2021 - SKALNÍ MLÝN, MACOCHA

SKALNÍ MLÝN, MACOCHA

Po oteplení během týdne, většina sněhu zmizela a tak nás čekala pěší tůra. K ránu se přeci jen trochu ochladilo a napadlo trochu sněhu, takže cesty nebyly takové smutné. V pěti lidech jsme sjeli busem ke slévárnám a vydali se podél Punkvy ke „Skaláku". Zde jsme se setkali s Rostěm, který nám přišel naproti se Suchdolu. Vystoupali jsme nad „Kateřinkou" po žluté a naučnou stezkou přes Chobot došli na Macochu. Z Macochy jsme pokračovali po zelené do Ostrova, odkud jsme se, kolem Balcarky Hložkem, vraceli domů.

Druhá skupina podnikla trasu tzv. Jedovnický kapřík.

Zobrazit celý text

1/2021 - BĚŽKAŘSKÁ VYCHÁZKA

BĚŽKAŘSKÁ VYCHÁZKA

Během týdne, téměř každý den, připadlo kolem 2 cm, takže sněhové podmínky jsou ještě lepší. Dnes čtveřice lyžařů jsme se vydali ke Kojálu. Pak pokračovali do Lipovce a kolem Velké dohody sjeli do Holštejna. Po krátkém odpočinku jsme se stejnou trasou, Velká dohoda, Lipovec, Kojál, vraceli zpět domů.

Trasa na běžkách Kotvrdovice, Lipovec, Holštejn Zajímavosti na trase vysílač Kojál, kostel Narození Panny Marie, Moselkůj kříž, Velká dohoda, Rasovna, zřícenina hradu Holštejn. Kojál je kopec na Drahanské vrchovině s nadmořskou výškou 600,3 m n.m. Leží na rozhraní okresů Vyškov a Blansko. Zde byl v roce 1957-1958 postaven vysílač, konstrukci navrhl inženýr Josef Wanke. Po dokončení měřil 322 metrů a byl nejvyšší stavbou v Československu. V době invaze vojsk států Varšavské smlouvy se stal vysílač místem odporu, pokračovalo zde vysílání brněnského studia Československé televize. V 80 letech vysílač prošel rekonstrukcí, původní byl demontován a těsně vedle v roce 1984 postaven nový o celkové výšce 340 metrů. Dříve se kopec nazýval Kujál (od slova kujati-foukati, hučeti), Kojál lze nazvat místem, kde naříká vítr. Tímto kopcem vedla strategická cesta z Brna do Prostějova a Olomouce. V roce 1465 vydal biskup Tas Černohorský z Boskovic listinu ohledně vybírání mýtného. Druhá verze názvu tohoto kopce je taková, že se zde prý zastavovali unavení poutníci, odpočívali a matky kojily své děti, proto jméno Kojál. Kostel Narození Panny Marie byl pravděpodobně založen již při vzniku obce Lipovec. Kostel dvakrát vyhořel, nový byl postaven několik metrů od vyhořelého objektu. Základní kámen nového kostela byl položen roku 1828, z důvodu finančních obtíží rájeckého panství byly práce na devět let pozastaveny. Kostel byl vysvěcen 8.září 1843 na svátek Narození Panny Marie. Lipovecký kostel postihli dvě světové války, zvony byly zkonfiskovány. Sběrny zvoniny byly v Ostravě a Praze, odsud odvezeny po Labi do Hamburku, tavírny zvonů byla v Essenu. Zvony byly rozděleny do čtyř kategorií a označeny barevnými úředními čísly. Od roku 1947 jsou v Lipovci tři zvony, které jsou vzájemně propojení a krásně zvoní. V roce 1983 byla do kostela pořízena nová křížová cesta. Moselkůj kříž stojí při staré cestě z Lipovce do Sloupu. Původní byl dřevěný, postavený roku 1874 tehdejším lipoveckým poštmistrem. Roku 1919 byl obnoven a nahrazen žulovým. Velká dohoda, vápenka a kamenolom leží v katastru Lipovec. Lokalita se nachází v trati Plánivy, kde se již od středověku těžil vápenec a také ve vápenicích pálilo vápno. V roce 1927 se dohodlo několik lipoveckých vápeníků a založilo Společnost kamenolomu, o rok později postavili šachtovou vápenku. Vzhledem k tomu, že v Lipovci vznikla ještě jedna menší společnost, která těžila a pálila vápno na katastru Holštejna, začalo se těmto společnostem říkat Velká a Malá dohoda. Nová Rasovna leží v severní části CHKO Moravský kras. Je součástí největšího jeskynního systému v Česku –Amatérská jeskyně a zároveň propadání potoka Bílé vody. V podzemí se spojuje s tokem Sloupského potoka, tím vzniká ponorná říčka Punkva. Celková délka jeskyně Nová Rasovna je více jak 2 km chodeb. Hrad Holštejn byl postaven na vápencovém ostrohu, ve kterém se nachází jeskyně Hladomorna, která byla ve středověku zazděna a sloužila jako vězení. Vlastní hrad má největší rozměry 85x52 metrů. Jednalo se o hrad s obvodovou zástavbou, ze kterého zbyl střep nároží, zbytek stavení vybavené výpadní brankou a drobné zbytky zdiva. Jihozápadně od objektu hradu je plošina, na které bylo menší přehradí, ze kterého vedl do hradu přes hluboký příkop padací most.

Zobrazit celý text

1/2021 - KONEČNĚ SNÍH-TAK BĚŽKY

KONEČNĚ SNÍH

Během týdne konečně napadla solidní vrstva sněhu (asi 10 cm), a tak se trojice lyžařů se vypravila vyzkoušet podmínky.  Vydali jsme se žlebem, kolem letiště ke Kojálu, dále k prameni Malé Hané, kolem Marianína a najeli na lesní cestu. Po sestupu k říčce Bílá Voda, jsme přešli přes Čertův most a došli do Holštejna. Po krátkém odpočinku jsme se vydali, kolem Velké Dohody do Lipovce. Dále pak ke Kojálu a pokračovali zpět domů.

Zobrazit celý text

1/2021 - MACOCHA

MACOCHA

První neděli v novém roce jsme završili 14 denní vánoční volno. Ve 4 lidech jsme vyšli k Macoše. Zopakovali si silvestrovský výhled z horního můstku a pokračovali po zelené do Ostrova. Poté pokračovali po červené k Holštejnu. Než jsme sešli k Malé dohodě zaujala nás zajímavá „plastika" u stezky. Pak jsme kolem vápenky a lomu došly do Holštejna. Po už tradiční topince jsme cestou nad Novou Rasovnou a kolem Michálky došly do Ostrova a pak šli kolem Balcarky, Hložkem domů.

Zobrazit celý text

1/2021 - NOVÝ ROK 2021

Po slunečnému Silvestru, se Nový rok během dopoledne zahalil mlhou. A my auty vyrazily na tradiční novoroční vrcholy.

2 posádky vyjely směr Velký Kosíř (hanácký Mont Blac)-442 m a 1 posádka směr Babí lom-562 m.
Základnu pro výstup na Velký Kosíř jsme zvolili Čechy pod Kosířem. Vyšli jsme kolem místního zámku po žluté značce vystoupali na V. Kosíř. Zde provedli záznam poloprázdného vrcholu s rozhlednou-zavřenou jako o den dříve na Silvestra ve Veselici. Poté sestoupili opačnou cestou směr Stařechovice a žlutou značkou došli znovu do Čech pod Kosířem. Na závěr pohodové, asi 8 km tůry, jsme si prošli krásný zámecký park.
Zobrazit celý text
Nejbližší akce
Změny na webu

Nový článek v Kulturním dění: ZASNĚŽENÝM ÚDOLÍM.

Nový článek v Kulturním dění: .

Nový článek v Kulturním dění: .

Nový článek v Kulturním dění: PO PACHÝŘOVSKÉ ROZCHÁZENÍ.

Nový článek v Kulturním dění: VÝHLED DO MACOCHY.

Nový článek v Kulturním dění: PODÍVEJME JAK NÁM ZÁŘÍ, SEDMIČKA V KALENDÁŘI.

Partneři

partner-kotvrdovice