Přeskočit navigaci.

Akce proběhlé


12/2019 - VESLICE 2019 SILVESTR

Tak už se to stalo tradicí, že na Silvestra vyrážíme na rozhlednu ve Veselici. Něco o rozhledně: Název kopce je PODVRŠÍ(590 m.n.m.),tak správný název je Rozhledna Podvrší u Veselice. Vznikla v 20-tých letech 20. století jako triangulační bod, výška byla 21 m. V roce 1947 byla zbořena. Od srpna 2001 nám slouží tato nová, navržená ing. Janem Tomčalou. Základ je hluboký 1,5 m o průměru 11 m. Ve výšce 32 m je ochoz pro návštěvníky, nad ním se ční stožár do výšky 48,85 m, zde jsou umístěny antény. Na ochoz se vleze 27 lidí, ale napřed musí vystoupat 168 schodů. Ráno autobusy dorazilo 13 účastníků do Blanska, po cestě se k nám přidalo dalších 8 účastníků. Po cestě jsme předcházely davy návštěvníků. Bylo pěkné počasí. Po výstupu jsme nepohrdli občerstvením,které nabídli pořadatelé. Potkali jsme spoustu známých. Protože bylo větrno,tak jsme pokračovali do nedaleké hospůdky Na kasárnách, tam bylo  plno. Využili jsme občerstvení venku ,,dvoře". Při poslechu 4 členné kapely si někteří dokonce i zatancovali. Domů jsme se vraceli přes Suchdol, kde nás pohostil Rosťa Musil. Poslední zastávka byla v Ostrově, tam jsme vybojovali nějaká místa mezi jeskyňáři. Odtud už byl individuální návrat domů.

Zobrazit celý text

12/2019 - ZÁVĚREČNÁ 2019 BOWLING

Jako každý rok i letos se konala tzv. ,,ZÁVĚREČNÁ" 28.12.2019. Konala se na bowlingu v Blansku, ale protože jsme turisti,tak jsme se vydali pěšky. Nějakým zázrakem napadl přes noc sníh a padal celou cestu. Byla to krásná procházka zimní přírodou. Sraz byl v 9:45 u Turistické chaty na horním můstku propasti Macocha. Odtud jsme se vydali pěšky přes dolní můstek. Došli jsme na asfaltovou silnici Pod Salmovkou a pustili se do protějšího kopce směr zřícenina hradu Blansek, pokračovali Novodvorskou alejí do Nových dvorů a po té na Obůrku. Zde nás čekalo nemilé překvapení, pohostinství bylo skoro celé reservé. Byla uspokojena jen část skupiny, zbytek pokračoval na hotel PANORAMA. Obě skupiny se sešli v 13:30 na bowlingu v Blansku. Zde jsme měli od 14 h 4 dráhy. Byla taková malá soutěž kdo z žen a mužů nejvíce nahází za tři kola. Ženskou kategorii vyhrála:Šárka Zemachová a mužskou kategorii vyhrál: Rosťa Musil, oba jsou ,,krajánkové". Po té ještě chvíli poseděli a individuálně dopravili domů. Byla to velmi zdařilá akce, přispělo k tomu i to nádherné zimní bílé počasí. Od chaty ráno nás vyrazilo 15 účastníků, v Blansku 2 účastníci na bowling nešli(měli s sebou psa), ale zase nás tam podpořili manželé Kosíkovi a Musilovi.

Zobrazit celý text

12/2019 - ŠTĚPÁNSKÁ VYCHÁZKA

Tak jako každý rok i letos se uskutečnila tradiční Štěpánská vycházka ke Třem smrkům. Padly určitě dva rekordy, TEPLOTNÍ asi +10 stupňů(nepotěšující) a ten další je potěšující, nejmladší účastnicí, která zdolala celou trasu za pomoci tatínka a babičky jsou necelé tři roky a je to LUCINKA HLOUŠKOVÁ.Asi padl i rekord účastníků 48+3 pejsci. Jak už jsem psal teplota na tento den byla nadprůměrná, sluníčko krásně svítilo a hřálo. Cestu znepříjemňovalo jen bláto. Ráno v 9 h se vydalo asi 20 účastníků od Památného kamene, u Brány se přidali další účastníci. Pokračovali jsme směr Rakovecké údolí k Vykopávkám, U zabitého jsme nabrali směr Tři smrky, tam jsme se všichni setkali. Někteří šli od Ruprechtova a Podomí, ti rozdělali oheň pro opékání uzenin, donesli i suché dříví na roztopení. Po opečení uzenin a občerstvení, vše z vlastních zásob, většina účastníků pokračovala směr Jedovnice restaurace Barachov, tam byla vycházka oficiálně ukončena. Děkuji všem účastníkům a věřím, že příští rok se přidají další.

Zobrazit celý text

12/2019 - HISTORIE PĚŠÍCH DÁLKOVÝCH TUR. POCHODŮ

Na začátku mého malého vzpomínání chci poděkovat všem účastníkům, kteří se těchto pochodů zúčastnili.

Délka tras se odvíjela od navržení konkrétního cíle a také podle počtu dnů strávených na turistickým pochodem. Nyní několik NEJ!!!

NEJPRVE hlavní informace o pochodech. Letošní ročník byl už jedenáctý.

NEJVÍCE účastníků bylo na prvním turistickém pochodu, více než 20 turistů. Zde každý člen z naší spřízněné skupiny z Rájce zdolal NEJVÍCE kilometrů za jeden den, více jak 50 km. NEJVÍCE strávených dní na posledním 10 dnů. Z této informace je možné usoudit, že poslední pochod byl samozřejmě NEJDELŠÍ. Celkem 253 km, nikoliv méně, jak bylo uvedeno ve zpravodaji obce Kotvrdovice. Přitom tomto pochodu jsme zdolali NEJVÍCE výškových metrů. Celou trasu zdolali tři turisté.

Nyní k jednotlivým pochodům:

1. PRADĚD 2009- Náměšť na Hané, Uničov, Klepačov, Praděd

2. PÁLAVA 2010- Slavkov, Strachotín, Děvín

3. DEVĚT SKAL 2011- Prudká, Studnice, Devět skal

4. KRÁLICKÝ SNĚŽNÍK 2012-J aroměřice, Mohelnice, Dolní Morava, Staré Město pod

Sněžníkem, Kralický Sněžník

5. HOSTÝN 2013- Švábenice, Němčice nad Hanou, Rusava, Hostýn

6. BOUZOV 2014- Seč, Bouzov

7. DALEŠICKÁ PŘEHRADA 2015- Brno, Rosice, Mohelno, Malešice

8. LYSÁ HORA 2016- Vyškov, Valašské Meziříčí, Rožnov pod Radhoštěm, Ostravice,

Lysá hora

9. VELKÁ JAVOŘINA 2017- Vyškov, Roštín, Ostrožská Nová Ves, Nová Lhota, Velká

Javořina

10. JAVOŘICE 2018- Blansko, Tišnov, Velké Meziříčí, Třebětický mlýn, Javořice

11. SNĚŽKA 2019- Jaroměřice, Mor.Třebová, Čes.Třebová, Žamberk, Náchod, Rtýně

v Podkrkonoší, Trutnov, Kolínské boudy, Sněžka

Z těchto informací lze usoudit, že jsme velmi náročné trasy, jak na Moravě, tak v Čechách. V příštích letech budou trasy dálkových vícedenních pochodů směrovány do Čech. V roce 2020 na bájnou horu odkud byla vidět země oplývající mlékem a zrním-ŘÍP, dále pak pokračovat do Krušných hor, město Duchcov. Zde strávil zbytek života hrabě CASANOVA. Také uvažuji o nejvyšší hoře Novohradských hor-KAMENEC. To jsme kdysi dávno zdolali na kolech.

SEDLÁK JAROSLAV


12/2019 - KRMENÍ ZVÍŘÁTEK

Tak jako každý rok i letos se vydala hrstka turistů(manželé Hlouškovi a Jarek Kunc)  na Štědrý den udělat zvířátkům vánoční stromeček. Donesli něco z domu pro zvířátka do krmelce a něco zavěsili na strom. Pak se vrátili přes Jedovnice domů. Je škoda, že tak pěkná tradice upadá. Dříve chodilo nejméně 10 turistů, to asi už nese dnešní doba. Snad se příští rok připojí více účastníků a nejen turisti.Přeji všem krásné prožití Vánočních svátků.


12/2019 - STUDNICE

Dne 1. 12. jsme jeli IDS do Studnic a pak přes Kulířov, Krásensko a Kojál domů. Provedli jsme i zápisy do obou turistických knih na Kojále.

Zobrazit celý text

11/2019 - VELKÉ OPATOVICE

Velké Opatovice-Zamykání turistických cest v okolí Velkých Opatovic

Dne 23. 11. jsme se podpořili tuto už tradiční akci- 7 členů. Počasí přálo, pořadatelé připravili občerstvení na startu, trase i v cíli. Zde pak hrála k poslechu živá hudba,kdo měl síly mohl i tančit.

Zobrazit celý text

11/2019 - OLOMOUC POSLEDNÍ PUCHÝŘ 2019

OLOMOUC POSLEDNÍ PUCHÝŘ

Roky jezdíme na celorepublikové ukončení letní turistické sezony-Poslední puchýř.Letošní se konal v Olomouci.Zúčastnilo se 22 členů +3 členové nás podpořili v sobotu.V pátek přesun IDS do Olomouce,po registraci návštěv pivovaru.Poté prohlídka večerní nasvícené Olomouce spojené s jízdou na kolotoči a prohlídkou orloje.V sobotu jsme vyrazili na trasu,která končila na Svatém kopečku.Večer byl zakončen Papučkovým bálem spojené  s předáním štafety-zatím je v Brně.V neděli návštěva Pevnosti poznání expozice Rozum v hrsti.Pak už nás čekala cesta domů opět IDS-nemá chybu,zvláště vlak.Počasí bylo bezva.

Zobrazit celý text

9/2019 - KUDRNA

V sobotu 28. 9. se pár jedinců rozhodlo podpořit akci,, Jede Kudrna okolo Brna". Start byl v Brně-Bystrci a také cíl. Trasa vedla přes přístav kolem Brněnské přehrady, kterou jsme si prohlédli ze všech stran. Počasí jako vždy opět vyšlo.

Zobrazit celý text

8/2019 - TATRY

Dne 28.8-1.9. 11 členů se zúčastnilo akce Tatry,letos byl cílem vrchol Rysy.1.den jsem při přesunu do Starého Smokovce navštívili zříceninu hradu Súlov.2.den jsme vyjeli zubačkou na Hrebienok a pak pokračovali pěšky Studenou dolinou přes Preičné sedlo na Zbojnickou chatu zpět na Hrebienok.3. den byl relax.Obešli jsme Štrbské pleso a odpoledne navštívili v Popradu termální koupaliště AquaCity.4. den bylo finále výstup na Rysy.5.den přesun ze Starého Smokovce domů.Po cestě jsem navštívili poutní místo Turzovka.Počasí přálo,ubytování ve Starém Smokvci bylo bezva(údajně se kolem penzionu a i na nádraží potulovali medvědi),ráno jsem viděli jen poválené popelnice.

Zobrazit celý text

7/2019 - SÁZAVA 2019

SÁZAVA 2019

Hlavní vodáckou akcí roku 2019 bylo splutí středního toku řeky Sázavy v termínu 27.7.2019-2.8.2019.

Za podpory obce Kotvrdovice a s přispěním velké náhody jsme v roce 2019 pořídili a zrepasovali 3 starší plastové kánoe Samba.To nám umožnilo vyrazit z Kotvrdovic s flotilou 9 kanoí a v historicky nejpočetnější sestavě 29 účastníků,z toho 12 dětí.Záměrně nepíši vodáků,protože velká část této skupiny se vodáky měla teprve stát.Zároveň se jedná historicky o největší počet dětí ve výpravě.

Společně jsme absolvovali trasu ze Zruče nad Sázavou do Sázavy,tedy pouze 50 říčních kilometrů.Celková délka trasy byla ovlivněna velkým množstvím nováčků a to i na pozici zadáků.Téměř polovina z této sestavy byla na kánoích poprvé a proto si první dny osvojovali základní vodácké návyky.Současně také z důvodů nízké hladiny vody v řece Sázavě,místy dokonce pod limit splavnosti,bylo nutné často vystupovat a lodě přenášet,což neumožnilo plynulé přesuny,ale nováčci se tak mnoho naučili.Další dny nám naplánované trasy zkracovaly vydatné deště.I přes splutí krátké trasy se jednalo o celkem náročný a příjemný týden.Věříme,že v následujícím roce 2020 bude hlavní vodácká akce velmi úspěšná,opět ve velmi velké sestavě.Snad nám ještě vydrží naše laminátové lodě,které přes 50-ti letý věk stále slouží a společně s rozrůstajícím kolektivem prožijeme spoustu vodáckých zážitků.Ahóóóój!

Účastníci 17dospělích,12dětí:

Dospělí:Horáček Pavel,Touchyn Radim,Němec Miroslav,Kosíková Ilona,Kosík Alois,Zouhar Aleš,Hloušek Pavel,Hloušková Zuzana,Hloušek Radek,Hloušková Anděla,Horáčková Eliška,Průchová Veronika,Němec David,Pernica Aleš(holub),Němec Martin(pinďa),Jelínek Zdeněk,Jelínková Pavla

Děti:Hloušková Lucie,Horáček Martin,Horáčková Míša,Zouhar Honza,Zouhar Pavel,Němec Tobiáš,Němec Šimon,Průchová Klára,Jelínek Kuba,Jelínková Aneta,Hloušek Vojta,Hloušek Lukáš.

Zobrazit celý text

5/2019 - SNĚŽKA

Dominantou letošního roku byl etapový pochod na Sněžku.Dne 3.5.2019 se vydaly 4 nejstatečnější borci z Kotvrdovic ráno v 7h na dálkový 10 denní pochod.Do Náchoda to táhli samy za podpory doprovodného vozidla(vezlo jen batožinu).V Náchodě se přidala skupina 10 členů.Počasí na tu dobu přálo.V sobotu dosáhli všichni vrcholu Sněžky.1/2polovina využila lanovky při výstupu,ale největší borkyně a borci dostáli česti turistů a šli pěšky.Vrcholu dosáhly obě skupiny za pěkného počasí.Zpáteční cesta byla horší.Opravdu jsme zažili na Sněžce sníh.

Zobrazit celý text

4/2019 - POCHOD OSVOBOZENÍ MĚSTA VYŠKOVA

Dne 27.4.2019 se účastníci akce ,,POCHOD OSVOBOZENÍ MĚSTA VYŠKOVA" rozdělili na dvě části.Jedna část dorazila do Vyškova IDS a vracela se po vlastní ose pěšky do Kotvrdovic(v rámci tréningu) na dálkový pochod ,,SNĚŽKA".Druhá část jela autem a  využila pořadateli připravenou trasu v okolí Vyškova.Obě skupiny,bohužel ne společně navštívily rozhlednu Chocholík,kde místní pořadatelé připravili bohaté občerstvení vlastní výroby.Opět jako vždy jsme měli domluvené bezva počasí.Podpořili jsme tak Vyškovské turisty.

Zobrazit celý text

3/2019 - ZAHÁJENÍ PĚŠÍ TUR.SEZONY-VEVERSKÁ BÍTÝŠKA

Letos byla zahájena pěší turistiká sezona Jihomoravské oblasti KČT ve Veverské Bítýšce Jarošův mlýn- akcí-První jarní výšlap Jihomoravské oblasti KČT.Naše účast byla 6 členů+1 host z Vyškova.Ze stránky pořadatelů se akce noc nepovedla,občerstvení zajištěno,ale na to,že sponzorem byl Český rozhlas, to bylo divné.Pořadatelům a hostům,kteří měli projev bylo rozumět do 2 metrů.Dále už ne.Pódium zajištěno bylo,ale postrádalo mikrofon,asi takovou věc Český rozhlas nezná.Byly připraveny různé trasy,ale my jsme je nemohli využít.Byli jsme autem a potřebovali se opět vrátit na start,to žádná trasa nebyla.Navštívili jsme aspoň hrad Veveří a vrátili na start.Počasí opět vyšlo.Až na ten malý nedostatek s mikrofonem pěkná akce. 

Zobrazit celý text

2/2019 - POLICE NAD METUJÍ-ZIMNÍ SRAZ

14.2.-17.2.2019 se uskutečnil 16.Český zimní sraz.Z našeho oddílu se ho zúčastnilo 14 členů.Sněhové podmínky nebyly ideální,ale pořadatelé se s tímto malým nedostatkem vypořádali.Běžecké trasy upravili dle sněhových podmínek,ale byly i připraveny pěší trasy.Účastníci využili hojně obě varianty.Naše ubytování bylo zvláštní-opravený statek.Zvířátka běhala po dvoře i kuřinec se vyskytl na botech,ale vnitřek byl moderně zrekonstruován.Spokojenost byla s trasami pěšími i běžeckými.Byly nádherné výhledy na zimní přírodu. Trochu malé připomínky byly k snídani(postrádali jsme maso)To se dalo dořešit na startu,tam pořadatelé připravili občerstvení v jídelně po celý den.Se srazem byla celková spokojenost velká.Malé nedostatky překryly pěkné velké zážitky.

Zobrazit celý text

2/2019 - KRAJEM POD KOJÁLEM 2019

V sobotu dne 9.2.20019 se uskutečnil pravidelný přejezd Krajem pod Kojálem.Jako poslední roky nám nejsou sněhové podmínky nakloněny.I přes malou pokrývku sněhu se část účastníků vydala na připravenou běžkařskou trasu.Většina účastníků zvolila formu pěší.Co se dá dělat počasí neporučíme.Ale i tak to byla krásná procházka.Start i cíl byl v pohostinství U Pásků.Zde byl každý účastník na startu odměněn tatrankou.V cíli každý obdržel pamětní list a dobrou ohřátou klobásku.Pro pěší byla připravena možnost občerstvení v Ostrově v pohostinství U Němců.

Zobrazit celý text

1/2019 - BRIGÁDA

Turisté nejen poznávají krásy přírody,ale přiloží ruku k zvelebení přírody.1-2 za rok pořádají brigádu většinou na úklid lesa po těžbě v katastru obce Kotvrdovice nebo v katastru městyse Ostrov u Macochy.Letos jsme uklízeli stráň lesa naproti cestě co vede do Vilémovic.Po práci jsme se odměnili opečenou klobásou.Brigáda se konala 26.1.2019

Zobrazit celý text

1/2019 - VÝROČNÍ SCHŮZE

12.1.2019 se konala v pohostinství U Pásků výroční členská schůze.Byly zde podány zprávy o hospodaření,o proběhlých akcích-k některým byly podány bližší informace od účastníků akce,navrhly se nějaké nové akce.Hřebem je vždy vyhlášení soutěže:,,TURISTA ROKU".V téhle soutěži jde hlavně o podpoření aktivity turistů,jsme vděční i těm,kteří mají i jeden bod.Turistika je o poznání.Svou účastí nás podpořil také starosta obce Jindřich Kocour.

Zobrazit celý text

1/2019 - NOVÝ ROK

Jak praví známé přísloví:,,Jak na Nový rok,tak po celý rok."Turisté se ho dobře drží.Vyrazili na dvě akce.Výstup na Babí lom-akce trochu náročnější,pořadatelé zde šetří na občerstvení(žádné).Vlastní zásoby nebo počkat do nejbližší restaurace,nejlépe obojí.Letos počasí moc nepřálo,ale turista se neleká,mění výstroj podle počasí.Druhá akce-výstup na Velký Kosíř-méně náročnější akce a zde pořadatelé zajistí hojné občerstvení.Letos počasí přálo,byly nádherné výhledy z rozhledny.

Zobrazit celý text
Nejbližší akce
Změny na webu

Nový článek v Kulturním dění: KANICE.

Nový článek v Kulturním dění: HOLŠTEJN.

Nový článek v Kulturním dění: OPATOVSKÝ ŠMAJD- 6.2.2021.

Nový článek v Kulturním dění: PODOMSKÁ VYCHÁZKA.

Nový článek v Kulturním dění: SKALNÍ MLÝN, MACOCHA.

Nový článek v Kulturním dění: _Během týdne konečně napadla solidní vrstva sněhu (asi 10 cm), a tak se trojice lyžařů se vypravila vyzkoušet podmínky. Vydali jsme se žlebem, kolem letiště ke Kojálu, dále k prameni Malé Hané, kolem Marianína a najeli na lesní c.

Partneři

partner-kotvrdovice